czech english Na webu naleznete 105 449 fotek a 606 videí.
kalendář
červenec 18
po
út
st
čt
so
ne
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
krátké zprávy

Prázdninové tréninky
Během letních prázdnin budou tréninky v ZŠ Vybíralova každé úterý a čtvrtek od 18 do 20h.

Letní soustředění!
Na konci letních prázdnin jako každý rok vyrážime na letní soustředění do Malých Svatoňovice. Aktuálně jsou všechna volnu místa vyčerpána. Pokud se místa uvolní budeme informovat. Informace jsou ZDE. Konečný seznam účastníků.

Přihláška do Sonkalu
Pro nové členy máme on-line přihlášku.

Buďte informováni!
Chcete vědet hned o aktualizacích na tomto webu? Zadejte svůj mail a budete mít informaci okamžite!

subscribeunsubscribe
Sledujte nás
Sledujte Sonkal prostřednictvím RSS čtečky Sledujte Sonkal na FaceBooku Sledujte Sonkal na Instagraumu Sledujte náš kanál na Youtube

Taekwondistický národ v Brně

TTT
  143
Republikový technický seminář
Martin Svitek, 12.12.2016

Přesně 2 týdny před Štědrým dnem jsme se zúčastnili takových taekwondo vánoc. Potkalo se kolem stovky taekwondistů z celé ČR, tentokrát už bez touhy vyhrát medaili nebo pohár, ale jen se vidět a společně si zacvičit. Na celorepublikový seminář nás ze Sonkalu jelo 18, teda slušná výprava. Z toho čtyři měli úkol o to náročnější, že museli ustát 4 hodiny cvičení a přitom si nechat dost sil na zkoušky následující den.

Z Prahy jsme vyjeli radši s předstihem, i já jsem si říkal, že sraz v 7 ráno je i na nás snad zbytečně brzo. Ondrova jasnozřivost se projevila už na první zastávce v Průhonicích na benzínce, kde si po pěti minutách postávání odskočil na záchod jeden a tím začal sérii odchodů v systému - další půjde, až když si ten předchozí sedne do auta, tedy akce na 15 minut. Když se tato náročná procedura uskutečnila, tak jedna nejmenovaná nemohla najít termosku, šla jí hledat a když jiný nejmenovaný zjistil, že na ní sedí, tak jsem musel hodně zvýšit hlas, aby jí to šel říct a nenechal jí plazit se po zmrzlém parkovišti. Možná se divíte proč takhle sarkasticky píšu o dětech, no oni to byli dospělí nebo skoro dospělí. Píšu to ze dvou důvodů - ty naše otravně včasné odjezdy a příjezdy na akce mají takovéhle důvody. A za druhé, když byste měli pocit, že se umíte málo ovládat, že vás hned něco rozčílí, že nemáte s lidmi trpělivost. Pak vám doporučuji mít vlastní žáky, lepší trénink snad není ;o)

Do Brna jsme přijeli s akurátním předstihem na pozdrav a spontánní popovídání s lidmi z oddílu, ale i kamarády z jiných částí naší (tkd) země. Taekwondisti se starším rokem výroby se rozcvičovali. Některé novější modely se klidně i půl hodiny v kuse okopávali a omlacovali.

První dvouhodinový blok byl zaměřený na základní techniku a nižší tuly. Skupinu do I. Danu včetně vedl mistr Martin Zámečník (7. dan) a Milan Prokeš (6. dan), vyšší skupinu vedl mistr MUDr. Rostislav Kaňka (7. dan) a za nás Ondra Vrábel (6. dan). Můžu psát jen o vyšší skupině, protože tam jsem cvičil já. Po Ondrově hravé rozcvičce na kterou se někteří nejdřív tvářili skepticky (asi i já), ale pak stejně všichni spokojeně běhali jako malé děti (rozhodně i já) přišly základní techniky a tuly s typem oprav, které běžně na regionálních seminářích nedostáváme.

To podstatné pro mě bylo, že mistr Kaňka když něco ukáže, tak je to vždy motivační a člověk by se chtěl umět taky tak hezky hýbat. Druhá důležitá věc bylo nestále připomínání, že se musíme soustředit i mentálně na místo kam chceme sílu soustředit (tedy na úderovou plochu) a typické chyby a pohybové projevy, které ukazují, že síla zůstala někde v těle nebo mířila nesprávným směrem. Třetí zdůrazňované byla před každým tulem motivace, ať se soustředíme na nějakou opravu nebo techniku, kterou chceme zlepšit a zacvičíme jí správně. To je samozřejmě všem jasné, že se chceme zlepšovat, ale myslím, že všichni sklouzáváme k tomu, že někdy roboticky cvičíme stále dokola, tak jak jsme zvyklí se svými klady i chybami a vede to pak ke stagnaci.

Po dvou hodinách jsme toho měli tak akorát, abychom se šli nakrmit a nějak srovnat před zbylými dvěma (pro někoho čtyřmi) hodinami cvičení. Řízek stál za to a náš stůl měl navíc další trénink sebeovládání, protože řízky se rozdávaly a jedly všude okolo našeho stolu a my stále čekali a čekali a čekali a pak dostali skleničky....a pak čekali...

Odpolední trénink byl zaměřen na matsogi, nižší skupina s Alešem Vyzrálem (4. dan), vyšší s Honzou Mračkem (4. dan), tedy úspěšnými reprezentanty a nyní už trenéry reprezentace. Honza se v naší skupině zaměřil na základy - postoj, práce rukou v něm, postavení nohou s vysvětlením proč nám takové základy vlastně vůbec říká a k čemu časté chyby vedou a nás a naše žáky znevýhodňují. Následovaly nácviky technik rukou, otoček a pak kombinace.

Nic, co by člověk někdy neviděl nebo nezkusil, ale velmi erudované komentáře a opravy doplněné ukázkou buď Honzy Mračka a nebo reprezentantů a tím pádem i částečně jeho žáků Honzy Vrchoveckého a (našeho) Tomáše Vodičky hezky motivovaly a ukazovaly, jak je to vlastně vše jednoduché, když se hodně cvičí a driluje. Posledních pár kombinací jsem se už těšil na konec, převlečení toboku a přemýšlel čím si zalepím potrhané chodidla.

Po druhém tréninku měla asi polovina Sonkaláků hotovo, ti které čekala další den zkouška už mohli taky odpočívat a jen Ondra Vrábel, Vláďa Švanda, já a Tomáš Vodička jsme měli další plán v podobě 2 hodinového tréninku na sestavy na IV. Dan a vyšší (až do poslední sestavy Tong-Il) s mistrem Zámečníkem. Sice jsem s Martinem cvičil už hodněkrát, ale vždycky si užívám jeho jasný pohled na věc a hlavně spojení vlastního intenzivního cvičení, studia Encyklopedie a diskusí s naším (Vel)mistrem a i mnoha dalšími mistry a velmistry po celém světě.

Na konec tréninku, kdy už většina z nás seděla a bylo hezké vidět Tong- Il v podání V. a VI. Danů, chlapů o mnoho větších a starších, než jsem například já s Vláďou. Vidět, jak jim to švihá, že stále lítají nohy, prostě je vše, tak jak má být.

V průběhu celého dne se natáčel i první díl pořadu o taekwondu ITF, který poběží příští rok vždy měsíčně na Nova sportu, tak jsem zvědav, jak to dopadne, protože i někteří Sonkaláci se na natáčení podíleli.

Cesta domů proběhla nezvykle svižně a skoro bez problémů, blikající kontrolka žhavení mě znervózňovala jen k Mekáči. Pozdě večer v gauči jsem si psal poznámky a říkal si, jak mám minimálně na další měsíc poctivého tréninku, co dělat a na čem pracovat.

Tak takové to bylo, nic co by diametrálně měnilo pohled na věc, co by překroutilo vnímaní taekwonda, protože všechno učili dlouholetí žáci pana Mistra a tím pádem pohled na věc má u všech stejný základ. Ale jako vždy to byla možnost o něco víc pochopit co a proč cvičíme, možnost odnést si pohled starších a zkušenějších, možnost nechat se trochu inspirovat. Je vždy jen na nás, jestli budeme dané věci vážně cvičit a budeme se dál posouvat nebo jestli si jen zhodnotíme "jo nebyl to špatnej trénink" a dál se budeme točit v tom, co umíme a neumíme a zůstaneme na místě.

A o tomhle jsou i všechny regionální semináře a jsem rád, že už to skrze naši hojnou účast vypadá, že to tak většinou vnímáme.


Pravidelné tréninky, kde vyučujeme sportovní Taekwon-do i sebeobranu probíhají v našich pobočkách na Černém Mostě, Petřinách a Horních Počernicích- Informace k náboru zde . Proč ještě necvičíš?
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.
Cvičte Taekwon-Do jako Tereza Štekerová
Za finanční podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy


přihlášení
Jméno
Heslo

Trvale přihlásit
Registrace   Zapomenuté heslo
minidiskuze

přidat příspěvek:

anketa
Chcete mít vánoční exhibici v
Divadle Horní Počernice?(13)
Telocvičně ZŠ Vybíralova?(6)
Taekwon-Do , bojové umění , trénink dětí a mládeže , sebeobrana , Černý Most, Petřiny , Horní Počernice , Hloubětín a Velké Přílepy
Taekwon-Do , martial art , training kids & youth , self-defense , Černý Most, Petřiny , Horní Počernice , Hlouběžín & Velké Přílepy
Copyright © 2003 – 2018, Taekwon-Do ITF Sonkal
sonkal@taekwondo.cz
img