czech english There are 103 791 photos and 601 videos on our web pages.
calendary
Jan 18
su
mo
tu
we
th
fr
sa
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
short news

Keep informed!
Receive to your e-mail informations about our website updates (articles, photos, movies).

subscribeunsubscribe
Follow us
Sledujte Sonkal prostřednictvím RSS čtečky Sledujte Sonkal na FaceBooku Sledujte Sonkal na Instagraumu Sledujte náš kanál na Youtube

OUR ACHIEVEMENTS

History >>

North-West Cup (Moscow, Russia)

17.12.2017

1. place Lenka HrstkováSparring junior female -52 kg
1. place Aneta ZelinkováSparring junior female -70 kg
2. place Ondřej FaltinPattern older youth male 4. kup +
2. place Jan VeškrnaSparring junior male -58 kg
3. place Lenka HrstkováPattern junorky 4. kup +
3. place Nela MorkovcováSparring older youth female -50 kg

Devil's cup (Prague, Czech Republic)

2.12.2017

Jan VeškrnaThe most successful junior male
Tomáš VodičkaThe most successful adult male
Veronika ŽilinskáThe most successful adult female
1. place Jiří FaltinPattern adult male 2.kup-I. dan
1. place Ondřej FaltinPattern youth male 4.-3. kup
1. place Lenka HrstkováPattern junior female I. dan +
1. place Jana KovářováPattern adult female III. dan
1. place Jana KovářováSparring adult female -69 kg
1. place Nela MorkovcováPattern youth female 4.-3. kup
1. place Dana PokornáPattern adult female 8.-5. kup
1. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
1. place Jan VeškrnaSparring junior male -57 kg
1. place Kateřina VítečkováPattern junior female 4.-3. kup
1. place Tomáš VodičkaSparring adult male -78 kg
1. place Ondřej ZemanPattern youth male 8.-7. kup
1. place Veronika ŽilinskáPattern adult female 4.-1. kup
1. place Veronika ŽilinskáSparring adult female -51 kg
2. place Ondřej FaltinSparring youth male -44 kg
2. place Lenka HrstkováSparring junior female -52 kg
2. place Veronika JungwirtováPattern junior female 8.-5. kup
2. place Dominik KodýtekPattern junior male 6.-5. kup
2. place Daniel MarvanPattern youth male 8.-7. kup
2. place Nela MorkovcováSparring youth female -50 kg
2. place Tereza ŠtekerováSparring junior female +64 kg
2. place Kateřina VítečkováSparring junior female -64 kg
2. place Tomáš VodičkaPattern adult male III. dan
2. place Pavel ZavadilPattern adult male II. dan
2. place Aneta ZelinkováPattern junior female 4.-3. kup
3. place Helena BayerováSparring adult female -69 kg
3. place Jan DvořáčekPattern adult male II. dan
3. place Michal HudákSparring youth male -38 kg
3. place Pavlína MaškováPattern youth female 6.-5. kup
3. place Pavel ŠnáblPattern adult male III. dan
3. place Tereza ŠtekerováPattern junior female I. dan +
3. place Nikol TomáškováPattern junior female 8.-5. kup
3. place Jan Alexandr TvrdýPattern youth male 8.-7. kup
3. place Edita ZelinkováPattern youth female 4.-3. kup

Cup of Czech Taekwon-Do ITF Fedaration (Nymburk, Czech Republic)

24.11.2017

Nela MorkovcováThe most successful older youth female
Jiří NovákThe most successful junior male A
Tereza ŠtekerováThe most successful junior female A
Kateřina VítečkováThe most successful junior female B
1. place Jiří FaltinPattern adult male 2.-1. kup
1. place Nela MorkovcováPattern older youth female 4.-1. kup
1. place Jiří NovákPattern junior male I. and II .dan
1. place Jiří NovákSparring junior male A +75 kg
1. place Tereza ŠtekerováPattern junior female I. and II.dan
1. place Tereza ŠtekerováSparring junior female A +64 kg
1. place Kateřina VítečkováPattern junior female 4.-3. kup
1. place Kateřina VítečkováSparring junior female B -64 kg
2. place Helena BayerováSparring adult female B -63 kg
2. place Viktor DostálPattern younger youth male 6.-5. kup
2. place Ondřej FaltinSparring older youth male -44 kg
2. place Michal HudákPattern older youth male 4.-3. kup
2. place Herbert KindlPattern junior male I. and II.dan
2. place Herbert KindlSparring junior male A -75 kg
2. place Nela MorkovcováSparring older youth female -50 kg
2. place Nikol TomáškováPattern junior female 8.-5. kup
2. place Pavel ZavadilPattern adult male II. dan
2. place Aneta ZelinkováPattern junior female 4.-3. kup
3. place Helena BayerováPattern adult female 4.-1. kup
3. place Ondřej FaltinPattern older youth male 4.-3. kup
3. place Petr OndrašíkPattern older youth male 6.-5. kup
3. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup

Czech national championship (Nymburk, Czech Republic)

3.11.2017

Jana KovářováThe most successful adult female A
Jiří NovákThe most successful junior male A
Tereza ŠtekerováThe most successful junior female A
Kateřina VítečkováThe most successful junior female B
1. place Helena BayerováPattern adult female 6.-3. kup
1. place Helena BayerováTeam sparring adult female
1. place Vendula BenediktováTeam power breaking adult female
1. place Vendula BenediktováTeam sparring adult female
1. place Jan DvořáčekTeam pattern adult male
1. place Ondřej FaltinPattern older youth male 4.-3. kup
1. place Ondřej FaltinTeam pattern older youth male
1. place Veronika HolečkováTeam sparring adult female
1. place Veronika HolečkováTeam power breaking adult female
1. place Lenka HrstkováTeam Special techniques junior female
1. place Michal HudákTeam pattern older youth male
1. place Jana KovářováSelf-defense mix
1. place Jana KovářováSparring adult female A -63 kg
1. place Jana KovářováTeam sparring adult female
1. place Jana KovářováPower breaking adult female A
1. place Jana KovářováTeam power breaking adult female
1. place Jiří NovákSelf-defense mix
1. place Jiří NovákPattern junior male II. dan +
1. place Jiří NovákSparring junior male A +75 kg
1. place Petr OndrašíkTeam pattern older youth male
1. place Egor PopovPattern adult male 2.-1. kup
1. place Martin SchwábTeam pattern older youth male
1. place Hubert SkálaTeam pattern older youth male
1. place Pavel ŠnáblTeam pattern adult male
1. place Tereza ŠtekerováPattern junior female I. dan +
1. place Tereza ŠtekerováSparring junior female A +70 kg
1. place Tereza ŠtekerováSpecial techniques junior female
1. place Tereza ŠtekerováTeam Special techniques junior female
1. place Lukáš VeverkaSelf-defense mix
1. place Lukáš VeverkaTeam pattern adult male
1. place Kateřina VítečkováPattern junior female 4.-3. kup
1. place Kateřina VítečkováSparring junior female B -64 kg
1. place Kateřina VítečkováTeam Special techniques junior female
1. place Tomáš VodičkaPattern adult male III. dan +
1. place Tomáš VodičkaTeam pattern adult male
1. place Pavel ZavadilPattern adult male II. dan
1. place Pavel ZavadilTeam pattern adult male
1. place Veronika ŽilinskáPattern adult female 2.-1. kup
1. place Veronika ŽilinskáTeam sparring adult female
2. place Helena BayerováSparring adult female B -63 kg
2. place Vendula BenediktováTeam Special techniques adult female
2. place Lukáš BielikTeam Special techniques junior male
2. place Jiří FaltinPattern veteran male 2.-1. kup
2. place Jiří FaltinSparring veteran male +80 kg
2. place Veronika HolečkováSparring adult female A -63 kg
2. place Veronika HolečkováTeam Special techniques adult female
2. place Lenka HrstkováSparring junior female A -58 kg
2. place Jana KovářováPattern adult female III. dan
2. place Jana KovářováTeam Special techniques adult female
2. place Jiří NovákSpecial techniques junior male A
2. place Jiří NovákTeam Special techniques junior male
2. place Nikol TomáškováPattern junior female 6.-5. kup
2. place Jan VeškrnaSparring junior male A -57 kg
2. place Jan VeškrnaTeam Special techniques junior male
2. place Aneta ZelinkováSparring junior female B +64 kg
2. place Veronika ŽilinskáTeam Special techniques adult female
2. place Veronika ŽilinskáSparring adult female A -57 kg
3. place Vendula BenediktováPattern adult female I. dan
3. place Marie DostálováPattern adult female 6.-3. kup
3. place Jan DvořáčekTeam sparring adult male
3. place Ondřej FaltinTeam sparring older youth male
3. place Michal HudákTeam sparring older youth male
3. place Michael MatoušPattern adult male 2.-1. kup
3. place Egor PopovTeam sparring adult male
3. place Hubert SkálaSparring older youth male -50 kg
3. place Hubert SkálaTeam sparring older youth male
3. place Pavel ŠnáblSparring adult male -71 kg
3. place Pavel ŠnáblTeam sparring adult male
3. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
3. place Lukáš VeverkaTeam sparring adult male
3. place Tomáš VodičkaSparring adult male -71 kg
3. place Tomáš VodičkaTeam sparring adult male
3. place Pavel ZavadilTeam sparring adult male
3. place Edita ZelinkováPattern older youth female 4.-3. kup
3. place Edita ZelinkováSparring older youth female -50 kg

2nd meeting of CYT (Nymburk, Czech Republic)

14.10.2017

Ondřej FaltinThe most successful older youth male
1. place Kristýna BalcarováPattern older youth female 6.-5. kup
1. place Ondřej FaltinPattern older youth male 4.-3. kup
1. place Ondřej FaltinSpecial techniques older youth male
1. place Nela MorkovcováPattern older youth female 4.-3. kup
1. place Martin SchwábPattern older youth male 6.-5. kup
1. place Nikol TomáškováPattern junior female 6.-5. kup
2. place Ondřej FaltinTeam sparring older youth male
2. place Michal HudákPattern older youth male 6.-5. kup
2. place Jan VeškrnaTeam sparring junior male
2. place Jan VeškrnaTeam special technique junior male
2. place Edita ZelinkováPattern older youth female 6.-5. kup
3. place Ondřej FaltinSparring older youth male -44 kg
3. place Alexandr MachSparring older youth male +50 kg
3. place Marie MarkováPattern junior female 6.-5. kup
3. place Pavlína MaškováPattern starší youth female 6.-5. kup
3. place Nela MorkovcováSparring starší youth female -50 kg
3. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
3. place Aneta ZelinkováPattern junior female 4.-3. kup
3. place Aneta ZelinkováSparring junior female -70 kg

20th Adult World Championship (Pyongyang, DPR Korea)

14.9.2017

1. place Tereza ŠtekerováTeam Special techniques adult female
1. place Tereza ŠtekerováTeam power breaking adult female
3. place Jiří NovákSparring adult male -78 kg
3. place Jiří NovákSelf-defense mix
3. place Tereza ŠtekerováSparring adult female +75 kg
3. place Tereza ŠtekerováTeam sparring adult female
3. place Tereza ŠtekerováTeam pattern adult female
3. place Tereza ŠtekerováSelf-defense mix
3. place Tereza ŽilinskáTeam sparring adult female
3. place Tereza ŽilinskáTeam pattern adult female

Sonkal Open (Prague, Czech Republic)

27.5.2017

Ondřej FaltinThe most successful youth male
Tomáš VodičkaThe most successful adult male
1. place Vendula BenediktováSparring adult female -57 kg
1. place Jiří FaltinPattern adult male 2.-1. kup
1. place Ondřej FaltinPattern youth male 4.-3. kup
1. place Ondřej FaltinSparring youth male -38 kg
1. place Jana KovářováSparring adult female -69 kg
1. place Nela MorkovcováSparring youth female -50 kg
1. place Jiří NovákSparring junior male +69 kg
1. place Tereza ŠtekerováSparring junior female +64 kg
1. place Olga ŠulcováPattern adult female 8.-7. kup
1. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
1. place Jan VeškrnaSparring junior male -57 kg
1. place Tomáš VodičkaPattern adult male III. dan +
1. place Tomáš VodičkaSparring adult male -71 kg
1. place Pavel ZavadilPattern adult male II. dan
1. place Aneta ZelinkováSparring junior female -64 kg
2. place Lenka HrstkováSparring junior female -52 kg
2. place Jiří HumlPattern adult male II. dan
2. place Veronika JungwirtováPattern junior female 8.-5. kup
2. place Jana KovářováPattern adult female I. dan +
2. place Miroslav NovákSparring adult male -78 kg
2. place Dana PokornáPattern adult female 8.-7. kup
2. place Pavel ŠnáblSparring adult male -71 kg
2. place Aneta ZelinkováPattern junior female 4.-3. kup
2. place Edita ZelinkováPattern youth female 6.-5. kup
3. place Jan DvořáčekPattern adult male II. dan
3. place Jan DvořáčekSparring adult male -78 kg
3. place Jiří NovákPattern junior male I. dan +
3. place Pavel ŠnáblPattern adult male III. dan +
3. place Vladan ZavadilPattern adult male 8.-7. kup
3. place Ondřej ZemanPattern youth male 8.-7. kup

Ljublana Open (Ljublana, Slovenia)

20.5.2017

Vendula BenediktováThe most successful adult female
Jiří NovákThe most successful junior male
1. place Vendula BenediktováPattern adult female I. dan
1. place Vendula BenediktováSparring adult female -51 kg
1. place Vendula BenediktováSparring adult female -57 kg
1. place Jiří FaltinPattern veteran male 8.-1.kup
1. place Ondřej FaltinPattern youth male 4.-3. kup
1. place Ondřej FaltinPattern junior male 4.-3. kup
1. place Lenka HrstkováSparring junior female -52 kg
1. place Jana KovářováPattern adult female III. dan +
1. place Jana KovářováSparring adult female -63 kg
1. place Jiří NovákPattern junior male II. dan
1. place Jiří NovákPattern adult male II. dan
1. place Jiří NovákSparring junior male -75 kg
1. place Jiří NovákTeam sparring junior male
1. place Jan VeškrnaPattern adult male 2.-1. kup
1. place Aneta ZelinkováPattern junior female 4.-3. kup
1. place Aneta ZelinkováPattern adult female 4.-3. kup
2. place Ondřej FaltinSparring youth male -40 kg
2. place Lenka HrstkováPattern adult female I. dan
2. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
3. place Jiří FaltinSparring veteran male -90 kg
3. place Lenka HrstkováPattern junior female I. dan
3. place Jiří NovákSparring adult male -78 kg
3. place Pavel ŠnáblSparring adult male -71 kg
3. place Pavel ŠnáblPattern adult male III. dan +

1st meeting of CYT (Ostrava, Czech Republic)

13.5.2017

Ondřej FaltinThe most successful older youth male
1. place Ondřej FaltinPattern youth male 4.-3. kup
1. place Ondřej FaltinSpecial techniques youth male
1. place Veronika JungwirtováPattern junior female 8.-5. kup
1. place Jan VeškrnaTeam sparring junior male
2. place Ondřej FaltinSparring youth male -38 kg
2. place Ondřej FaltinTeam sparring youth male
2. place Nela MorkovcováPattern youth female 4. kup +
2. place Nela MorkovcováTeam sparring youth female
2. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
2. place Edita ZelinkováPattern youth female 8.-5. kup
3. place Aneta ZelinkováPattern junior female 4.-3. kup

Open Czech national championship of Czech National Union (Benátky nad Jizerou, Czech Republic)

13.5.2017

Herbert KindlThe most successful junior male
Tereza ŠtekerováThe most successful junior female
Tereza ŽilinskáThe most successful adult female
1. place Lenka HrstkováTeam pattern A
1. place Lenka HrstkováSparring junior female -55 kg
1. place Herbert KindlPattern junior male I. dan +
1. place Herbert KindlTeam pattern A
1. place Herbert KindlSparring junior male -75 kg
1. place Egor PopovPattern adult male 2.-1. kup
1. place Pavel ŠnáblPower breaking adult male
1. place Pavel ŠnáblTeam pattern A
1. place Tereza ŠtekerováPattern junior female I. dan +
1. place Tereza ŠtekerováSpecial techniques junior female
1. place Tereza ŠtekerováTeam pattern A
1. place Tereza ŠtekerováSparring junior female +63 kg
1. place Tereza ŽilinskáPattern adult male + adult female I.-II. dan
1. place Tereza ŽilinskáTeam pattern A
1. place Tereza ŽilinskáSparring adult female -56 kg
2. place Marie DostálováPattern adult female 7.-5. kup
2. place Jiří FaltinPattern adult male 2.-1. kup
2. place Herbert KindlSpecial techniques junior male
2. place Herbert KindlPower breaking junior male
2. place Tereza ŠtekerováPower breaking junior female
3. place Lenka HrstkováPattern junior female I. dan +
3. place Pavel ŠnáblPattern adult male + adult female III. dan +
3. place Pavel ŠnáblSparring adult male -70 kg

23rd Junior, 32nd Adult, 9th Veteran & 7th Youth European Championships (Liverpool, England)

24.4.2017

1. place Lenka HrstkováTeam pattern junior female
1. place Herbert KindlTeam pattern junior male
1. place Jana KovářováTeam power breaking adult female
1. place Jiří NovákTeam Special techniques junior male
1. place Jiří NovákTeam pattern junior male
1. place Tereza ŠtekerováSpecial techniques juniorky
1. place Tereza ŠtekerováSparring junior female +70 kg
1. place Tereza ŠtekerováTeam pattern junior female
1. place Tomáš VodičkaTeam pattern adult male
2. place Jana KovářováTeam Special techniques adult female
2. place Jana KovářováTeam pattern adult female
2. place Jiří NovákSpecial techniques junior male
2. place Tereza ŠtekerováTeam Special techniques junior female
2. place Tereza ŠtekerováTeam sparring junior female
3. place Herbert KindlSelf-defence junior - male
3. place Herbert KindlSelf-defence adult - male
3. place Jana KovářováTeam sparring adult female
3. place Jana KovářováSelf-defence adult - mix
3. place Jiří NovákSelf-defence junior - male
3. place Jiří NovákSparring junior male -75 kg
3. place Jiří NovákPattern junior male II. dan
3. place Tomáš VodičkaSelf-defence adult - male
3. place Tereza ŽilinskáPattern adult female I. dan

Czech Open (youth, juniors & adults) - info pack (Nymburk, Czech Republic)

17.3.2017

Jiří NovákThe most successful junior male A
Tereza ŠtekerováThe most successful junior female A
1. place Jiří NovákPattern junior male II. dan +
1. place Jiří NovákSpecial techniques junior male A
1. place Pavel ŠnáblPattern adult male III. dan
1. place Tereza ŠtekerováSparring junior female A +64 kg
1. place Tereza ŠtekerováSpecial techniques junior female A
1. place Kateřina VítečkováPattern junior female 8.-5. kup
1. place Tomáš VodičkaSparring adult male A -71 kg
1. place Tereza ŽilinskáPattern adult female I. dan
2. place Marie DostálováPattern adult female 8.-5. kup
2. place Lenka HrstkováPattern junior female I. dan +
2. place Jana KovářováPattern adult female III. dan +
2. place Jana KovářováSparring adult female A -63 kg
2. place Jiří NovákSparring junior male A +69 kg
2. place Egor PopovPattern adult male 2.-1. kup
2. place Kateřina VítečkováSpecial techniques junior female B
2. place Edita ZelinkováPattern youth female 6.-5. kup
2. place Tereza ŽilinskáSparring adult female A -57 kg
3. place Helena BayerováPattern adult female 8.-5. kup
3. place Helena BayerováPower breaking adult female B
3. place Herbert KindlPattern junior male I. dan
3. place Martin MatoušSparring junior male A +69 kg
3. place Josef PokornýPattern youth male 8.-7. kup
3. place Tereza ŠtekerováPattern junior female I. dan +

Nitra Cup ( info pack ) (Nitra, Slovakia)

4.3.2017

Ondřej FaltinThe most successful youth male
Jiří NovákThe most successful junior male
Tomáš VodičkaThe most successful adult male
1. place Jiří FaltinPattern adult male 4.-1. kup
1. place Ondřej FaltinPattern youth male 4.-3. kup
1. place Ondřej FaltinPattern youth male 2. kup +
1. place Lenka HrstkováPattern junior female II. dan +
1. place Herbert KindlPattern junior male I. dan
1. place Jiří NovákPattern junior male II. dan +
1. place Jiří NovákSparring junior male +75 kg
1. place Jiří NovákSparring junior male -75 kg
1. place Jan VeškrnaPattern junior male 2.-1. kup
1. place Tomáš VodičkaPattern adult male II. dan +
1. place Tomáš VodičkaSparring adult male -71 kg
1. place Tomáš VodičkaSparring adult male -78 kg
1. place Aneta ZelinkováPattern junior female 8.-3. kup
2. place Ondřej FaltinSparring youth male -38 kg
2. place Lenka HrstkováPattern junior female I. dan
2. place Lenka HrstkováSparring junior female -52 kg
2. place Michal HudákPattern youth male 6.-5. kup
2. place Herbert KindlPattern junior male II. dan +
2. place Herbert KindlSparring junior male -69 kg
3. place Jiří FaltinPattern adult male I. dan
3. place Jan VeškrnaPattern junior male I. dan
With financial support of Prague city & Ministry o school, youth and sport


login
Nick
Password

Remember me
Registration   Forgotten password
discussion

add comment:

poll
(45)
(15)
(20)
(17)
(10)
Taekwon-Do , bojové umění , trénink dětí a mládeže , sebeobrana , Černý Most, Petřiny , Horní Počernice , Hloubětín a Velké Přílepy
Taekwon-Do , martial art , training kids & youth , self-defense , Černý Most, Petřiny , Horní Počernice , Hlouběžín & Velké Přílepy
Copyright © 2003 – 2018, Taekwon-Do ITF Sonkal
sonkal@taekwondo.cz
img