czech english Na webu naleznete 103 035 fotek a 588 videí.
kalendář
říjen 17
po
út
st
čt
so
ne
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
krátké zprávy

Podzimní soustředění
Kapacitu máme v tuto chvílu obsazenu na 100% a máme i dostatek náhradníků. Informace najdete zde a seznam přihlášených účastníků.

Platby na oddílový účet
Pokud posíláte platbu na účet za oddílové příspěvky nebo soustředění, pošlete prosím jako samostatné platby. Do textu příjemce vždy uvádějte jméno a příjmení za koho je platba a dále za co (příspěvky, soustředění). Číslo oddílového účtu je 189640131/2010.

Sobotní tréninky
budou pořádány takto:
21.10. - ANO
28.10. - NE

Buďte informováni!
Chcete vědet hned o aktualizacích na tomto webu? Zadejte svůj mail a budete mít informaci okamžite!

subscribeunsubscribe
Sledujte nás
Sledujte Sonkal prostřednictvím RSS čtečky Sledujte Sonkal na FaceBooku Sledujte Sonkal na Instagraumu Sledujte náš kanál na Youtube

Není dolyo chagi jako dolyo chagi

TTT
Není dolyo chagi jako dolyo chagi
Martin Svitek, 15.9.2017 – Každý, kdo nějakou dobu cvičí a viděl nebo si vyzkoušel i jiné styly, tuší, že se v mnoha stylech bouchá a kope, ale že v technikách je trochu rozdíl. Rozdíl daný posláním techniky (síla/rychlost, sport/sebeobrana) a možná i něčím dalším.
Zaujal mě proto článek „A biomechanical analysis of the roundhouse kicking technique of expert practitioners: A comparison between the martial arts disciplines of Muay Thai, Karate, and Taekwondo„, který srovnává obloukový kop (dollyo chagi) praktikantů thajského boxu, karate a taekwonda.
Článek detailně, pro vlastní rozbor, můžete najít tady:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0182645

A na co stěžejního ve výzkumu přišli?:
1/ 3d analýza kopacích technik se většinou neprovádí a přitom až ve všech třech rovinách lze odhalit parametry technické finesy pohybu
2/ thaiboxeři jsou v kopu silnější při přepočtu na tělesnou hmotnost a stavějí se k terči blíže
3/ taekwondisti a karatisti mají oproti thaiboxerům vydatnější a rychlejší pohyb kolene kopající nohy
4/ thaiboxeři mají oproti taekwondistům a karatistům větší pohyb těžiště v transverzální (jakoby viděné z ptačí perspektivy) a sagitální rovině (předozadně)

Protože věda má inspirovat k přemýšlení, tak tady je, co napadá mě – častěji trénujeme na lapy a na rychlost pro sportovní matsogi, rychlé švihnuté pohyby do tulů, tam je pohyb kolene stěžejní. Thaiboxeři trénují hodně na tvrdost, užívají k tomu aparáty a proto více pracují těžištěm/pánví, umí to lépe, než my. Práce boků a váhy do soupeře/cíle chceme používat i my, proto možná zaměření i na pohyb pánve a užití těžkých aparátů (pytle, velké tvrdé lapy) v pravidelném tréninku (podívejte se na fotky ze závěrečné přípravy seniorů pro MS 2017 a na to, jak je šéftrenér reprezentace Honza Mraček, ověšený a obalený u lapování) by nás učili techniku správně. Wirok jakožto test síly nám na to nebude stačit, protože do desek nezvládneme nakopat tolik opakování, vás možná ne, ale mě to stále bolí ;o) Pohyb kolene jistě zrychluje techniku a bude přidávat i sílu, to umíme a tuhle dovednost bychom si měli udržet.

Martin Svitek, IV. Dan, Sonkal Praha
Komentáře návštěvníků webu
Pro přidání komentáře se musíte nejprve přihlásit.
Všechny komentáře jsou již zobrazeny.
Nábor nových členů
Sonkal profil
přihlášení
Jméno
Heslo

Trvale přihlásit
Registrace   Zapomenuté heslo
minidiskuze

přidat příspěvek:

anketa
Na jaké závody se těšíte nejvíce?
STM v Ostravě(21)
Lublana Open(25)
Sonkal Open(88)
Taekwon-Do , bojové umění , trénink dětí a mládeže , sebeobrana , Černý Most, Petřiny , Horní Počernice , Hloubětín a Velké Přílepy
Taekwon-Do , martial art , training kids & youth , self-defense , Černý Most, Petřiny , Horní Počernice , Hlouběžín & Velké Přílepy
Copyright © 2003 – 2017, Taekwon-Do ITF Sonkal
sonkal@taekwondo.cz
img