1
2
krátké zprávy

Prázdninové tréninky
Během letních prázdnin budou tréninky v ZŠ Vybíralova každé úterý a čtvrtek od 18 do 20h.

Letní soustředění!
Na konci letních prázdnin jako každý rok vyrážime na letní soustředění do Malých Svatoňovice. Aktuálně jsou všechna volnu místa vyčerpána. Pokud se místa uvolní budeme informovat. Informace jsou ZDE. Konečný seznam účastníků.

Přihláška do Sonkalu
Pro nové členy máme on-line přihlášku.

Buďte informováni!
Chcete vědet hned o aktualizacích na tomto webu? Zadejte svůj mail a budete mít informaci okamžite!

subscribeunsubscribe
Sledujte nás
Sledujte Sonkal prostřednictvím RSS čtečky Sledujte Sonkal na FaceBooku Sledujte Sonkal na Instagraumu Sledujte náš kanál na Youtube

Informace, výsledky, fotografie a videa

TTT
  590
7. juniorské a 2. veteránské Mistrovství světa

Ondřej Vrábel, 26.7.2006 – V metropoli Bulharska, Sofii, se na konci července uskutčnilo již 7. juniorské a 2. veteránské mistrovství světa. Velkého nárustu počtu závodníků zaznamenal především veteránský šampionát. Mistrovství se zúčastnilo na 60 zemí a na naplnění kategorií to bylo velmi znát.

Sonkal měl v Sofii dvojnásobné zastoupení - v barvách českého reprezentačního týmu se svého prvního startu na juniorském mistrovství dočkala Linda Deutschová a ve sboru rozhodčích byl i Ondřej Vrábel.

Poprvé v historii světových šampionátu se před jeho konáním uskutečnil speciální seminář rozhodčích, který byl zaměřen na sjednocení rozhodcovských standardů a upřesnění specifik v nových pravidlech. To znamenalo, že příjezd do Sofie byl pro Čechy rozdělen na dvě etapy. V sobotu z pražské Ruzyně odlétla trojice mezinárodních rozhodčích MUDr. Rostislav Kaňka, Bc. Zbyněk Mácha a Ondřej Vrábel. Samotný seminář proběhl v neděli a v pondělí.

Výprava českých reprezenantů a realizačního týmu se z České republiky vydala v pondělí, aby přes Slovensko, Maďarsko a Srbsko dorazila v úterý do místa konání šampionátu.

Ve středu čekala všechny závodníky kontrola váhy, realizační týmy porada kaučů a rozhodčí krátká porada. Odpoledne bylo ve sportovní hale připraveno slavnostní zahájení celého turnaje jehož součástí byla exhibice korejského demo týmu. Fotografie z exhibice najdete mezi ostatními fotografiemi a video záznam najdete ve videogalerii.

Ve čtvrtek ráno se již naplno celé Mistrovství rozběhlo na plné obrátky, na pěti zápasištích probíhaly zápasy v technických sestavách juniorů, juniorek, veteránů a veteránek. Do těchto bojů zasáhla i Linda Deutschová a to v kategorii juniorky I. dan.
Linda postupně porazila soupeřky z Holandska, Norska a Skotska, čímž se probojovala až mezi poslední čtyři závodnice. V semi-finále narazila na reprezentantku koreje s e, kterou bohužel prohrála. Korejská závodnice byla jednoznačnou favoritkou celé kategorie a následné vítězství tyto předpoklady jen potvrdilo. Při pohledu na druhé semifinalové utkání mezi Ruskem a Argentinou bylo méně kvalitní a souboj Lindy s korejskou závodnicí lze označit za předčasné finále.

V kategorii juniorek II. dan nastoupila Aneta Merksbauerová, která předváděla rovněž velmi pěkné výkony, aby stejně jako Linda narazila v semi-finále na Korejku. Tu řádně potrápila, protože utkání nejprve skončilo remízou a v rozstřelu již Aneta prohrála. I v tomto případě to bylo předčasné finále, protože v druhém zápase závodnice Řecka a Argentiny byly slabší.

Honza Šesták procházel velmi pěkně největší tulovou kategorií (junioři I. dan) a v semi-finále narazil na velmi pěkně cvičícího závodníka Grónska, se kterým prohrál a získal stejně jako obě děvčata bronzovou medaili.

Po skončení sestav v divizi jednotlivců se pokračovalo soutěží týmů. V týmových sestavách patří česká republika již mnoho let ke světové extra třídě. Oba naše týmy dorazili po solidních výkonech do semi-finále, kde narazili opět na velmi těžkého soupeře, pro první den závodů dost tradičního, a to Koreu :-( Po zásluze oběma týmům patří bronzové medaile.

Páteční program měl ve svém itineráři sportovní boj veteránů na všech 5 zápasištích a na 6. disciplína speciální techniky juniorek. Ve speciálních technikách soutěžila opět Linda a vedle si velmi slušně. Techniky twimyo nopi ap chagi a twimyo dollyo chagi vyhrála, protože úspěšně zdolala nejvyšší výšky. Na twimyo bandae dollyo chagi se umístila na 2. místě. Twimyo dolmyo yop chagi není její silná technika a to se odrazilo v neuznání jejího pokusu. Poslední technika mohla zvrátit boj o první místo v její prospěch, protože v celkovém součtu ztrácela jen 1 bod a řecká závodnice měla nahlášenu daleko kratší vzdálenost. Přestože bez problému přelétla obě šerpy a kop byl do desky, ta však bohužel nepraskla a výsledkem byla neuznaná technika. Tuto techniku úspěšně nakonec nezdolala ani jedna ze závodnic, byť nejkratší vzdálenost byla 1,5m. První místo s 9-ti body patřilo tak řecké závodnici, druhé místo Lindě a 3. místo obsadila korejské závodnici.

Odpoledne byl na programu kongres mezinárodní federace Taekwon-do a pro závodníky to znamenalo volné odpoledne. Český tým se proto vydal na menší výlet do pohoří Vitosha. 30 minut jízdy lanovkou až nedaleko k vrcholu bylo hodně zajímavých :)

V sobotním dopoledním programu byl na pořadu sportovní boj juniorek a speciální techniky juniorů. Ve t-ki se představil Jura Hasík, ale bohužel se celkově umístil až na 4. místě se ziskem 3 bodů. O první místo probíhalo rozeskakování mezi závodníky Skotska a Koreje. Šťastnější nakonec byl skotský závodník. V této kategorii se bohužel na plno ukázaly všechny nedostatky nového systému soutěže ve speciálních technikách - techniky dolmyo yop chagi, bandae dollyo chagi a nomo yop chagi skákali všichni závodníci ze startovního pole. Rovněž je velmi smutné, když t-ki vyhraje závodník, který získá 1 či 2 body na technikách dolmyo yop chagi a bandae dollyo chagi s nastavenou výškou 180cm. Vítězem se tedy nestal nejvýše skákající závodník, ale ten, který měl nejlepší odhad svých možností. Tyto možnosti však byly hodně nízké :-((((( Můžeme jen doufat, že systém speciálních technik se do příštího mistrovství světa změní k předešlému systému.

Naše děvčata ve sportovním boji skončila 2x na 3. místě - Aneta Merksbauerová (poražena Korejkou) a Katka Boková, která porazila Ukrajinku, ale bohužel dle rozhodčích tento zápas prohrála.

V odpoledním programu pokračovaly zápasy juniorek a hlavně juniorů. Andrea Konečná získala 3. místo v juniorkách -64kg. Další bronzový kov přidal Standa Chmel (junioři -75kg, když v semifinále nestačil na závodníka z Ruska. Nejpříjemnější byl pro nás samotný závěr soutěžního dne, kdy Jura Hasík (junioři -69kg) prošel přes několik soupeřů až do finále, kde si poradil i s protivníkem z Tádžikistánu a stal se tak Mistrem světa ve sportovním boji.

Sobotní odpolední program začal exhibicí korejského demo týmu, která byla v některých částech stejná s tou čtvrteční, ale přibyly některé části (například praktická aplikace sestavy Sam-Il nebo závěrečné přerážení střešních tašek) a opět se bylo na co dívat. O kvalitě předváděných technik svědčí ohromující aplaus v hale. I tuto exhibici najdete ve videogalerii.

V neděli naši reprezentanti získali stříbrnou medaili ve speciálních přerážecích technikách juniorek (rozhodující techniku mezi ČR a Koreou skákala Linda Deutschová). Druhou medailí byl bronz juniorů rovněž z týmové soutěže ve speciálních technikách.

V poslední disciplíně, kterou byla sebeobrana, se bohužel ani jednomu z našich týmů nepodařilo obhájit dobrou výchozí pozici před finálovým kolem a skončili tak v sebeobraně bez medaile. V sebeobraně juniorek nastoupila Linda se svými kolegy a celkově obsadila 4. příčku. Hned 13 vystoupení najdete ve videogalerii.

Česká republika v konečném pořadí juniorského šampionátu obsadila 6. příčku s 1 zlatou, 2 stříbrnými a 10 bronzovými medailemi.